Wednesday, July 2, 2014

Math is Real Life! {July}


I'm joining up again with 4mulafun, The Teacher Studio, Miss Math Dork, and Teaching to Inspire in 5th for the Math is Real Life Linky!


This month, I want to share a little secret with the bloggy world.  Those who are closest to me have all witnessed this confession.  I am an addict.  It's hard to admit.  My math post today is to share how my addiction relates to math and puts a financial strain on my family.  

.
..
...
....
.....
......
.......
........
.........
..........
...........
............
.............
..............
...............
..............
.............
............
..........
.........
........
.......
......
.....
....
...
..
.


It's just a polar pop, what were you thinking?!?!  :)  Just kidding.  My husband says I'm an addict.....I'm still in denial.  

Just for fun, I decided that I would use my love for Diet Coke in a real life math problem!  During the school year, I stopped for a Polar Pop each and every day on my way to school.  The morning shift ladies at the local Circle K know me by name!  I stopped in the other day and the manager said she missed seeing me every morning and that a couple of the girls had been worried about me.  Pathetic, huh?

Take a look at this math:
180 days of school x $0.85 per Polar Pop = $153!

Oh my goodness!  Want to know the scary part?  That doesn't count all of the times that I stopped ON MY WAY HOME!  I don't stop every afternoon, but at least two days a week.  Or the times when I would head to work in my room on a Saturday.....or during the breaks.....Ahhh!  I have to calculating.....it makes me depressed... :)

Check out Miss Math Dork's page for more great Math is Real Life Posts! 
post signature

1 comment:

  1. I, too, am an addict. McD's unsweetened ice tea.... I spend at least $40 a month on it... they morning (and afternoon) shift know me as well.... There are worse things in life, eh?

    Thanks so much for linking up with us again!
    Jamie aka MissMathDork

    ReplyDelete